Háčkování

Historie háčkování v kostce

Věděli jste, že háčkování je tady s námi už opravdu velice dlouho ? Zajímavé je, že se moc neví kdy a kde vlastně vzniklo. Je to stejné jako u dalších ručních prací. Některé zdroje uvádí, že háčkovat uměly už ženy v době bronzové, jelikož se našly fragmenty jednoduchých háčkovaných sítí.

Háčkování je a bylo velice oblíbené po celém světě. Můžeme najít archeologické nálezy jak v Jižní Americe, tak například v Africe, Turecku až po Čínu.

První prokazatelně háčkované ozdoby se objevily někdy koncem 16.století, kdy ženy háčkovaly ozdobné lemy podobné dnešním vzorům.

Prvním psaným dokladem o háčkování je tzv. “ovčácké pletení” z knihy “Paměti horalky” od Elizabeth Grantové z roku 1812. Další háčkované vzory byly otištěny v holandském časopise Penelopé v roce 1824. Návody se také objevují v 19.stol. v publikaci “Zimní dárky”. U popisů vzorů 18. a 19. století, ale většina pokynů chybí. V této době se totiž háčkování běžně vyučovalo na dívčích školách a ženy věděly, co vydavatel svým zápisem míní, protože byly s instrukcemi o háčkování dobře obeznámeny.

Z počátku bylo háčkování spolu s vyšíváním považováno za aktivity vhodné zejména pro zámožnější dámy. Nejznámější a nejkrásnější z této doby jsou pověstné holandské kabelky a peněženky háčkované z hedvábí. Háčkování se začalo masově rozšiřovat mezi všechny vrstvy obyvatelstva díky tištěným vzorům a popisům v časopisech a začínají se objevovat složitější a zdobnější vzory. Háčkování se začíná kombinovat se složitějšími vyšívanými vzory, později s korálky a paličkovanými krajkami.

Ve 20. letech 20. století byly velmi oblíbené korálkové kabelky. V letech 1937-40 se konaly soutěže v návrzích, řemeslné zručnosti a rychlosti háčkování. Během druhé světové války byl nedostatek materiálu a háčkování stagnovalo. Tato technika se znovu objevila v 50. letech, kdy se opět objevují korálkové kabelky. V 60. letech je háčkování povýšeno na uměleckou formu, háčkují se celé oděvy, jemnými přízemi a malými háčky.

V 70. letech se velkým propagátorem háčkovaných výrobků stali členové hnutí Hippies. Tehdy bylo háčkovaní velice moderní. Možná máte z této doby doma někde i popisy na šaty nebo svetry, které háčkovaly naše maminky a babičky.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.