Materiály

MERINO 

Určitě spousta z vás ví co merino je, ale vzhledem k tomu, že je tento materíál stále oblíbenější, povíme si o něm něco víc.

    Merino vlna je ze specifického plemena ovcí, kterým se říká Merino. Název merino se někdy odvozuje ze španělského” ovejas merinos” ( putující ovce). Jiný zdroj říká, že název souvisí s dynastií marockých sultánů Marinovců.

     Merino ovce žijí ve vyšších nadmořských výškách a proto jim roste velice hustá a kvalitní srst. Toto plemeno se rozšířilo nejpravděpodobněji ze severní Afriky do Španělska a postupně také do celého světa . Dnes jsou majoritními světovými producenty Merino vlny například  Austrálie, Nový Zéland a Argentina, ale také Jižní Afrika a Tanzánie.

   Merino vlna je 100% obnovitelný přírodní materiálJe extrémně jemná, antibakteriální a prodyšná. Její jemnost se pohybuje v nízkých desítkách mikronů. Má také prvotřídní plstící vlastnosti.

  Na oblečení jako jsou svetry a různé módní doplňky se doporučuje co nejjemněší merino vlna do 20 mikronů. 

Tento úžasný material má spoustu vlastností, díky kterým stoji za to ho vyzkoušet. Je ideální do každého ročního období, jelikož zahřeje, odvádí vlhkost a je přirozeně antibakteriální.

Jak se o merino vlnu starat :

Obecně platí, že vlnu je nejlepší prát v ruce velice jemně bez ždímání. Pokud má merino úpravu superwash můžete ho prát i v pračce na program vlna nebo šetrný program s teplotou 30*C.

Na praní používejte vždy speciální prací prostředky určené na vlnu. Merino není potřeba prát často . Někdy stačí jen noční vyvětráni. Nepoužívejte aviváž! Ta by znehodnotila funkční vlastnosti vláken.

Máchaní a ždímání by mělo být co nejméně agresivní, aby neponičilo strukturu vláken. Stačí například vymačkat v ručníku a pak jen rozložit a nechat uschnout. Nikdy nesušte v sušičce!

Merino vlnu můžeme používat také například při plstění. Je to technika, kdy speciální jehlou bodáte do kousku rouna a tím tvarujete do požadovaného tvaru. Abych pravdu řekla, tuto techniku jsem ještě nevyzkoušela.

Dále můžeme Merino vlnu používat k upletení a nebo uháčkování různých svetříků, halenek a dalších zimních doplňků. Pokud chcete ale něco opravdu originálního, můžete si z připraveného rouna upříst vlastní přízi

V dnešní době jsou hodně vyhledáváné směsi s merinem. Například polyamid/nylon dodá merinu pevnost a proto se používá na pletené ponožky. Hedvábí dodá jemnost a lesk, len splývavost, kašmír jemnost atd.

Tyto příze se také ručně barví a výrobky z nich jsou pak ozdobou šatníku.

Více o merinu se dozvíte zde :

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.